Quantcast

Gotham Gazette

The Place for New York Policy and politics

Citizens Union

City

Subscribe
to our Newsletters

By subscribing to Gotham Gazette's free newletters you will receive The Eye-Opener, our daily morning round-up of the day's news, and our occasional afternoon newsletter of original Gotham Gazette content.

* indicates required

Election Results: Minor Races

by Gotham Gazette Staff, Sep 13, 2006
Untitled Document

District Leaders work as a point of contact between political parties and the communities in which they work and one of their main responsibilities is to recruit poll workers.

State committee members serve as delegates at the statewide party conventions

Delegates to the Judicial Convention are picked to formally ratify party nomination for judges who are running in upcoming elections.

Democratic Male State Committee

Office (by State Assembly District)

Winner

Date Posted

22 - Bay Ridge, Dyker Heights, Bensonhurst, Bath Beach, southern Sunset Park, Boro Park, St. George, Stapleton, Rosebank, Dongan Hills, Grassmere, New Dorp, South Beach, Midland Beach, Arrochas, Thompkinsville, Clifton

Eddie Abrams

9-13-06

23 - Bensonhurst, Borough Park, Seagate, Coney Island, Windsor Terrace, parts of Brighton Beach, Kensington, Flatbush, Sunset Park, Park Slope in Brooklyn. North Shore of Staten Island

John J Baxter

9-13-06

26 - East Flushing, Bayside, Douglaston, Little Neck, Whitestone, Malba, Bay Terrace, Floral Park

Benjamin J Fischer

9-13-06

27 - Sheepshead Bay, Manhattan Beach, Marine Park, Mill Basin, Bergan Beach, Flatbush

Crosetti Denson

9-13-06

30 - Maspeth, Woodside, Elmhurst, Jackson Heights, Sunnyside, Middle Village, Astoria

Gerald Everette

9-13-06

34 - Jackson Heights, Elmhurst, Corona

Matthew E Distefano

9-13-06

39 - Jackson Heights, Corona

Orlando Tobon

9-13-06

40 - East New York, Brownsville

Earl Williams

9-13-06

43 - Crown Heights, Flatbush

Jesse E Hamilton

9-13-06

56 - Tompkins Park North, Weeksville, Bedford-Stuyvesant

Albert Van

9-13-06

58 - Flatbush, Brownsville, Canarsie

Kendall Stewart

9-13-06

60 - Brooklyn: Bay Ridge, Fort Hamiliton. Staten Island: Eltingville, Great Kills, Richmond, Oakwood Beach, New Dorp Beach, Midland Beach, Fort Wadsworth, Dongan Hills, Emerson Hills, Grant City, Rosebank, Shore Acre, Grasmere, Arrochae

Paul Gibilisco

9-13-06

62 - New Dorp, Oakwood, Great Kills, Eltingville, Annandale, Huguenot, Pleasant Plains, Prince's Bay, Cottonville, Roseville

Frank Morano

9-13-06

63 - New Dorp, Oakwood, Great Kills, Eltingville, Annandale, Huguenot, Pleasant Plains, Prince's Bay, Cottonville, Roseville

Thomas Wm Hamilton

9-13-06

66 - Greenwich Village, SoHo, Tribeca, East Village

Arthur Z Schwartz

9-13-06

68 - Harlem

Bill Perkins

9-13-06

72 - Washington Heights, Inwood, Marble Hill

Miguel Martinez

9-13-06

79 - Morrisania, Claremont, Crotona-Mapes, Longwood, Charlotte Gardens, Belmont

Matthew Chapman

9-13-06

Democratic Female State Committee

Office (by State Assembly District)

Winner

Date Posted

23 - Bensonhurst, Borough Park, Seagate, Coney Island, Windsor Terrace, parts of Brighton Beach, Kensington, Flatbush, Sunset Park, Park Slope in Brooklyn. North Shore of Staten Island

Laura Allen

9-13-06

27 - Sheepshead Bay, Manhattan Beach, Marine Park, Mill Basin, Bergan Beach, Flatbush

Taneisha Lomax

9-13-06

39 - Jackson Heights, Corona

Jenny Fernandez

9-13-06

40 - East New York, Brownsville

Diane Gordon

9-13-06

46 - Bay Ridge, Brighton Beach, Coney Island, Dyker Heights, Marlboro, Sea Gate, high-rises of Brightwater, Luna Park, Trump Village, Warbasse

Dilia R Schack

9-13-06

56 - Tompkins Park North, Weeksville, Bedford-Stuyvesant

Annette M Robinson

9-13-06

57 - Fort Greene, Clinton Hill, Prospect Heights, Flatbush, parts of Park Slope, Bedford-Stuyvesant

Olanike T Alabi

9-13-06

58 - Flatbush, Brownsville, Canarsie

Melba P Brown

9-13-06

67 - Upper West Side of Manhattan

Debra Cooper

9-13-06

68 Harlem

Peggy Morales

9-13-06

70 - Morningside Heights, Harlem, Hamilton Heights, Manhattanville

Sylvia A Tyler

9-13-06

72 - Washington Heights, Inwood, Marble Hill

Joan Serrano Laufer

9-13-06

79 - Morrisania, Claremont, Crotona-Mapes, Longwood, Charlotte Gardens, Belmont

Gladys Ramirez

9-13-06

84 - Highbridge, Melrose, Longwood, Mott Haven, Port Morris, Hunts Point

Iris Fernandez

9-13-06

Democratic Male District Leader

Office (by Leadership)

Winner

Date Posted

22 Part A

John C Liu

9-13-06

22 Part B

James Wu

9-13-06

35 Part A

Jimmy Smith

9-13-06

39 Part B

Hiram Monserrate

9-13-06

79

Jose A Padilla Jr.

9-13-06

Democratic Female District Leader

Office (by Leadership District)

Winner

Date Posted

22 Part A

Marth Flores-Vasquez

9-13-06

22 Part B

Mei-Hua Ru

9-13-06

35 Part B

Barbara J Jackson

9-13-06

39 Part A

Dorothy A Phelan

9-13-06

79

Shirley Jackson

9-13-06

84

Maria Del Carmen Arroyo

9-13-06

Democratic Delegate to Judicial Convention*

Office (by State Assembly District)

Winner

Date Posted

22 - Queens

Daniel Cuevas

9-13-06

43 - Crown Heights, Flatbush

James C Patterson

9-13-06

55 - Oceanhill, Browsville, Bedford, Stuyvesant, Crown Heights, Bushwick

Kamaria Boyland

9-13-06

56 - Tompkins Park North, Weeksville, Bedford-Stuyvesant

Richard Taylor

9-13-06

57 - Fort Greene, Clinton Hill, Prospect Heights, Flatbush, parts of Park Slope, Bedford-Stuyvesant

Thelma Woods

9-13-06

58 - Flatbush, Brownsville, Canarsie

Nickolas A Perry

9-13-06

66 - Greenwich Village, SoHo, Tribeca, East Village

Arthur Z Schwartz

9-13-06

68 Harlem

Brenda Colon

9-13-06

72 - Washington Heights, Inwood, Marble Hill

Adriano Espaillat

9-13-06

75 - Chelsea, Clinton, Murray Hill, Midtown, Lincoln Center area in Manhattan

Sylvia Schwartz

9-13-06

*There was more than one winner in these races. The name listed is the biggest vote-getter.

Democratic Alternate Delegate to the Judicial Convention *

Office (by State Assembly District)

Winner

Date Posted

22 - Queens

Mai Chen

9-13-06

43 - Crown Heights, Flatbush

Lourdes Ducos

9-13-06

55 - Oceanhill, Browsville, Bedford, Stuyvesant, Crown Heights, Bushwick

Ruby J Boyland

9-13-06

56 - Tompkins Park North, Weeksville, Bedford-Stuyvesant

Edna Johnson

9-13-06

57 - Fort Greene, Clinton Hill, Prospect Heights, Flatbush, parts of Park Slope, Bedford-Stuyvesant

Renee Greene

9-13-06

58 - Flatbush, Brownsville, Canarsie

Sharon Reid

9-13-06

66 - Greenwich Village, SoHo, Tribeca, East Village

Cella Wu

9-13-06

68 Harlem

Gladys Perez

9-13-06

72 - Washington Heights, Inwood, Marble Hill

Miguel Pena

9-13-06

75 - Chelsea, Clinton, Murray Hill, Midtown, Lincoln Center area in Manhattan

Edith Collins

09-13-06

* There was more than one winner in these races. The name listed is the biggest vote-getter.