Election Results: Tuesday, September 25, 2001

The following results are based on the unofficial vote tally as reported by the wire services and, as much as possible, directly from the New York City Board of Elections. The date is when the "winner" has been entered on our list.

Even in an ordinary election, the official count from the Board of Elections can take up to three weeks to complete. And this is no ordinary election. The results below are subject to change as the official count is made public. The winning candidates will face opponents in the general election on November 6.

The Major Races

Office
Winner
Date Posted
Mayor: Democrat
Ferrer/Green Runoff
9/25/01 10:00 pm
Mayor: Republican
Bloomberg
9/25/01 10:00 pm
Mayor: Green Party
Willebrand
10/10
Public Advocate
Gotbaum/Siegel Runoff
10/2
Comptroller
Thompson
9/26
Bronx President
Carrion
9/26
Brooklyn President
Markowitz
9/26
Manhattan President
NO PRIMARY
-
Queens President
Marshall
9/26
Staten Island President
Molinaro
9/26

Council Districts

#
District
Winner
Date Posted
1
Manhattan: Lower Manhattan
Gerson
10/2
2
Manhattan: Lower East Side, Alphabet City, Gramercy Park, Murray Hill
Lopez
9/26
3
Manhattan: Greenwich Village, Chelsea, Midtown, Clinton/Hell's Kitchen
NO PRIMARY
-
4
Manhattan: Upper East Side
Moskowitz
9/26
5
Manhattan: Upper East Side, Roosevelt Island
NO PRIMARY
-
6
Manhattan: Upper West Side
Brewer
9/26
7
Manhattan: West Harlem/Washington Heights/Inwood
Jackson
9/26
8
Manhattan: East Harlem, Upper West Side, Mott Haven
Reed
10/2
9
Manhattan: Central Harlem, Morningside Heights, Riverside Park
Perkins
9/26
10
Manhattan: Northwest Manhattan
Martinez
10/2
11
Bronx: Northwest Bronx
Koppell
9/26
12
Bronx: North Bronx
Seabrook
10/4
13
Bronx: Pelham Bay, Throgs Neck, Morris Park, City Island
Provenzano
9/26
14
Bronx: Fordham, Kingsbridge Heights, Morris Heights
Baez
9/26
15
Bronx: Central Bronx
Rivera
9/26
16
Bronx: Highbridge/Morrisania/Melrose
Foster
9/26
17
Bronx: The South Bronx
Serrano
9/27
18
Bronx: Soundview, Parkchester, Castle Hill
Diaz
9/26
19
Queens: Upper Queens
Avella
9/27
20
Queens: Flushing (Democratic)
Liu
10/4
20
Queens: Flushing (Green)
Graziano
10/10
21
Queens: Corona, East Elmhurst
Monserrate
9/26
22
Queens: Astoria
Vallone
9/26
23
Queens: Queens Village, Floral Park, Glen Oaks
Weprin
9/26
24
Queens: South Flushing, Jamaica Hills, Briarwood, Forest Hills
Gennaro
9/27
25
Queens: Jackson Heights, East Elmhurst, Corona
Sears
9/26
26
Queens: Western Queens
Gioia
9/26
27
Queens: St. Albans, Hollis, Cambria Heights
Comrie
10/4
28
Queens: Richmond Hill, Rochdale Village, South Jamaica
Jennings
10/4
29
Queens: Forest Hills, Kew Gardens, Rego Park
Katz
9/26
30
Queens: Ridgewood, Middle Village, Glendale
Crowley
9/26
31
Queens: Laurelton, Rosedale, Springfield Gardens, Far Rockaway
Sanders
9/26
32
Queens: Southeast Queens
Addabbo
9/26
33
Brooklyn: Greenpoint, Navy Yards, Brooklyn Heights
Yassky
9/26
34
Brooklyn: Williamsburg and Bushwick
Reyna
10/4
35
Brooklyn: Fort Green, Prospect Heights
Davis
9/26
36
Brooklyn: Bedford-Stuyvesant
Vann
9/26
37
Brooklyn: Wyckoff Heights, Cypress Hills, East New York
Malave-Dilan
10/4
38
Brooklyn: Red Hook, Sunset Park, South Park Slope
NO PRIMARY
-
39
Brooklyn: Park Slope, Carroll Gardens
DeBlasio
9/26
40
Brooklyn: Flatbush
Clarke
9/26
41
Brooklyn: Bedford Stuyvesant, Brownsville, East Flatbush and Ocean Hill
NO PRIMARY
-
42
Brooklyn: East New York and Brownsville
Barron
10/4
43
Brooklyn: Bay Ridge, Dyker Heights, Bath Beach, Bensonhurst
Seminara
9/26
44
Brooklyn: Borough Park, Ocean Parkway
Felder
9/26
45
Brooklyn: East Flatbush, Flatlands
Stewart
10/4
46
Brooklyn: Southeast Brooklyn
Fidler
9/26
47
Brooklyn: Brighton Beach, Coney Island, Gravesend, Bensonhurst
Recchia
9/26
48
Brooklyn: Manhattan Beach, Sheepshead Bay, Madison, and Midwood
NO PRIMARY
-
49
Staten Island: North Staten Island
McMahon
10/4
50
Mid-Island, Staten Island; Bensonhurst and Bath Beach, Brooklyn
Hikind
10/4
51
Staten Island: South Shore (Republican)
Lanza
9/26
51
Staten Island: South Shore (Democrat)
NO PRIMARY
-

Judicial Races: Manhattan
Office/District
Winner
Date Posted
District Attorney
NO PRIMARY
-
Countywide
NO PRIMARY
-
4th Municipal District
NO PRIMARY
-
6th Municipal District
NO PRIMARY
-
7th Municipal District
NO PRIMARY
-
9th Municipal District
NO PRIMARY
-

Judicial Races: Bronx

Office/District
Winner
Date Posted
Surrogate Countywide
NO PRIMARY
-
2nd Municipal District Republican
NO PRIMARY
-

Judicial Races: Brooklyn

Office/District
Winner
Date Posted
District Attorney
Hynes
9/26
Countywide Democratic
Nadelson
10/10
6th Municipal District Democratic
Hinds-Radix
9/26

Judicial Races: Queens

Office/District
Winner
Date Posted
Countywide Republican
NO PRIMARY
-
Countywide Democratic
NO PRIMARY
-
Countywide Liberal
NO PRIMARY
-

Judicial Races: Staten Island

Office/District
Winner
Date Posted
Countywide
NO PRIMARY
-

State Supreme Court Nominations

Supreme Court District 1 -- Manhattan
Four Open Seats (voters can choose for four candidates)
Myriam J. Altman (Rep/Dem/Lib)
Richard T. Andrias (Rep/Dem/Lib)
Barbara R. Kapnick (Rep/Dem/Lib)
Eduardo Padro (Rep/Dem/Lib)

Supreme Court District 2 -- Brooklyn and Staten Island
Six Open Seats (voters can choose six candidates)
Michael V. Ajello (Rep/Con)
Thomas P. Aliotta (Dem/Lib/Wor)
Joseph F. Bruno (Dem/Lib)
Bart A. Bunyan (Dem/Lib/Wor)
Robert J. Collini (Rep/Con)
John P. Connors, Jr. (Rep/Con)
Patricia M. DiMango (Dem/Lib/Wor)
Marylou Ducey Martin (Rep/Con)
Kevin A. Finnegan (Wor)
Allen Hurkin-Torres (Rep/Con/Dem/Wor)
Howard Ruditzky (Dem/Lib/Wor)
Robert J. Scamerdella (Rep/Con)

Supreme Court District 11-- Queens
Five Open Seats (voters can choose five candidates)
Joan M. Durante (Rep/Dem/Con/Lib/Wor)
Carolyn Geller (Rep/Con)
Duane A. Hart (Dem/Lib/Wor)
Keray J. Katsorhis (Rep/Con)
Peter J. O1Donoghou (Rep/Dem/Con/Lib/Wor)
Martin E. Ritholtz (Dem/Lib/Wor)
Sidney F. Strauss (Rep/ Dem/Lib/Wor)

Supreme Court District 12 -- Bronx
Two Open Seats (voters can choose two candidates)
Alex Levine (Con)
Sallie Menzanet (Dem)
Christopher B. Garvey (Con)
Dianne T. Renwick (Dem)
Manuel A. Sanchez, Jr. (Rep)
Cecile Weich (Rep)

Searchlight 2001 Home Page