Election Results: Tuesday, November 6, 2001

The following results are based on the unofficial vote tally as reported by the wire services and, as much as possible, directly from the New York City Board of Elections. The date is when the winner has been entered on our list.

Even in an ordinary election, the official count from the Board of Elections can take up to three weeks to complete. And this is no ordinary election. Because of the events of September 11, the postponement of the primary election and the subsquent runoff, the Board of Elections has had far less time than usual this year to prepare for the general election. The results below are subject to change as the official count is made public.

The Major Races

Office
Winner
Date Posted
Mayor
Bloomberg
11/7
Public Advocate
Gotbaum
11/6
Comptroller
Thompson
11/6
Bronx President
Carrion
11/6
Brooklyn President
Markowitz
11/6
Manhattan President
C. Virginia Fields
11/6
Queens President
Marshall
11/6
Staten Island President
Molinaro
11/7

Council Districts

#
District
Winner
Date Posted
1
Manhattan: Lower Manhattan
Gerson
11/6
2
Manhattan: Lower East Side, Alphabet City, Gramercy Park, Murray Hill
Lopez
11/6
3
Manhattan: Greenwich Village, Chelsea, Midtown, Clinton/Hell's Kitchen
Quinn
11/6
4
Manhattan: Upper East Side
Moskowitz
11/7
5
Manhattan: Upper East Side, Roosevelt Island
Miller
11/6
6
Manhattan: Upper West Side
Brewer
11/6
7
Manhattan: West Harlem/Washington Heights/Inwood
Jackson
11/6
8
Manhattan: East Harlem, Upper West Side, Mott Haven
Reed
11/6
9
Manhattan: Central Harlem, Morningside Heights, Riverside Park
Perkins
11/6
10
Manhattan: Northwest Manhattan
Martinez
11/6
11
Bronx: Northwest Bronx
Koppell
11/6
12
Bronx: North Bronx
Seabrook
11/7
13
Bronx: Pelham Bay, Throgs Neck, Morris Park, City Island
Provenzano
11/6
14
Bronx: Fordham, Kingsbridge Heights, Morris Heights
Baez
11/6
15
Bronx: Central Bronx
Rivera
11/6
16
Bronx: Highbridge/Morrisania/Melrose
Foster
11/7
17
Bronx: The South Bronx
Serrano
11/6
18
Bronx: Soundview, Parkchester, Castle Hill
Diaz
11/6
19
Queens: Upper Queens
Avella
11/7
20
Queens: Flushing
Liu
11/6
21
Queens: Corona, East Elmhurst
Monserrate
11/6
22
Queens: Astoria
Vallone
11/6
23
Queens: Queens Village, Floral Park, Glen Oaks
Weprin
11/6
24
Queens: South Flushing, Jamaica Hills, Briarwood, Forest Hills
Gennaro
11/6
25
Queens: Jackson Heights, East Elmhurst, Corona
Sears
11/6
26
Queens: Western Queens
Gioia
11/6
27
Queens: St. Albans, Hollis, Cambria Heights
Comrie
11/6
28
Queens: Richmond Hill, Rochdale Village, South Jamaica
Jennings
11/7
29
Queens: Forest Hills, Kew Gardens, Rego Park
Katz
11/6
30
Queens: Ridgewood, Middle Village, Glendale
Gallagher
11/7
31
Queens: Laurelton, Rosedale, Springfield Gardens, Far Rockaway
Sanders
11/6
32
Queens: Southeast Queens
Addabbo
11/7
33
Brooklyn: Greenpoint, Navy Yards, Brooklyn Heights
Yassky
11/6
34
Brooklyn: Williamsburg and Bushwick
Reyna
11/6
35
Brooklyn: Fort Green, Prospect Heights
Davis
11/7
36
Brooklyn: Bedford-Stuyvesant
Vann
11/6
37
Brooklyn: Wyckoff Heights, Cypress Hills, East New York
Dilan
11/6
38
Brooklyn: Red Hook, Sunset Park, South Park Slope
Rodriguez
11/6
39
Brooklyn: Park Slope, Carroll Gardens
DiBlasio
11/6
40
Brooklyn: Flatbush
Clark
11/6
41
Brooklyn: Bedford Stuyvesant, Brownsville, East Flatbush and Ocean Hill
Boyland
11/6
42
Brooklyn: East New York and Brownsville
Barron
11/7
43
Brooklyn: Bay Ridge, Dyker Heights, Bath Beach, Bensonhurst
Golden
11/7
44
Brooklyn: Borough Park, Ocean Parkway
Felder
11/6
45
Brooklyn: East Flatbush, Flatlands
Stewart
11/6
46
Brooklyn: Southeast Brooklyn
Fidler
11/6
47
Brooklyn: Brighton Beach, Coney Island, Gravesend, Bensonhurst
Recchia
11/7
48
Brooklyn: Manhattan Beach, Sheepshead Bay, Madison, and Midwood
Nelson
11/6
49
Staten Island: North Staten Island
McMahon
11/7
50
Mid-Island, Staten Island; Bensonhurst and Bath Beach, Brooklyn
Oddo
11/7
51
Staten Island: South Shore
Lanza
11/7

Judicial Races: Bronx

Office/District
Winner
Date Posted
Supreme Court –12th District (countywide)
-
-
-
Civil Court - 2nd District
-
-
-
Surrogate Countywide
Holzman
11/6

Judicial Races: Brooklyn

Office/District
Winner
Date Posted
District Attorney
Hynes
11/6
Civil Court (countywide)
-
-
-
Civil Court -- 6th District
-
-
Supreme Court (Brooklyn and Staten Island countrywide)
-
-
-
-
-
-
-

Judicial Races: Manhattan

Office/District
Winner
Date Posted
District Attorney
Morgenthau
11/6
Civil Court - Countywide
-
-
Civil Court - 4th Municipal District
-
-
Civil Court - 6th Municipal District
-
-
Civil Court - 7th Municipal District
-
-
Civil Court - 9th Municipal District
-
-
Supreme Court – First District (countywide)
-
-
-
-
-

Judicial Races: Queens

Office/District
Winner
Date Posted
Civil Court (countywide)
-
-
Supreme Court (countywide)
-
-
-
-
-
-

Judicial Races: Staten Island

Office/District
Winner
Date Posted
Civil Court (countywide)
-
-
Supreme Court
Please see listing under Brooklyn
-

Ballot Proposals

Proposal
Passed/Defeated
Date Posted
Proposal No. 1
Make the State Constitution Gender Neutral
Passed
11/7
Proposal No. 2, Question 1
Children's Services
Passed
11/7
Proposal No. 3, Question 2
Gun Violence and School Safety
Passed
11/7
Proposal No. 4, Question 3
Human Rights
Passed
11/7
Proposal No. 5, Question 4
Public Health
Passed
11/7
Proposal No. 6, Question 5
Public Safety
Passed
11/7

 

Searchlight 2001 Home Page