Gotham Gazette

The Place for New York Policy and politics

 

Elections

Elections

2006 Election Results


The following results are based on the unofficial vote tally as reported by the wire services and, as much as possible, directly from the New York City Board of Elections. The official count from the Board of Elections can take weeks to complete and these results will be posted as soon as they are available. The results below are subject to change as the official count is made public.

U.S. Senate
Office Winners Date Posted
Seat 1 Election in 2010 -
Seat 2 Hillary Clinton 11/7/06

U.S. Congress
Office Winner Date Posted
Dist 5 - Queens Gary Ackerman 11/7/06
Dist 6 - Queens Gregory Meeks 11/7/06
Dist 7 - Bronx Joseph Crowley 11/7/06
Dist 8 - Manhattan Jerrold Nadler 11/7/06
Dist 9 - Queens Anthony Weiner  
Dist 10 - Brooklyn Edolphus Towns 11/7/06
Dist 11 - Brooklyn Yvette Clarke 11/7/06
Dist 12 - Brooklyn Nydia Velazquez 11/7/06
Dist 13- Staten Island Vito Fossella 11/7/06
Dist 14 - Manhattan Carolyn Maloney 11/7/06
Dist 15 - Manhattan Charles Rangel 11/7/06
Dist 16 - Bronx Jose Serrano 11/7/06
Dist 17 - Bronx Eliot Engel 11/7/06

Statewide Office
Office Winner Date Posted
Governor Eliot Spitzer 11/7/06
Lieutenant Governor David Paterson 11/7/06
Comptroller Alan Hevesi 11/7/06
Attorney General Andrew Cuomo 11/7/06

Bronx State Assembly Districts
Office Winner Date Posted
76 - Fordham, West Farms, Parkchester, Castle Hill Peter M. Rivera 11/7/06
77 - Highbridge, Morrisania Aurelia Greene 11/07/06
78 - Bronx Park South, Belmont, Fordham, Bedford Park, South Riverdale, Van Cortland Village, Marble Hill Jose Rivera 11/07/06
79 - Morrisania, Claremont, Crotona-Mapes, Longwood, Charlotte Gardens, Belmont Michael Benjamin 11/7/06
80 - Pelham Parkway, Morris Park, Van Nest, Pelham Bay, Van Cortlandt Village, Norwood, Bedford Park Naomi Rivera 11/07/06
81 - Riverdale, Kingsbridge, Kingsbridge Heights, Van Cortlandt Village, Marble Hill, Norwood, Woodlawn, Wakefield Jeffrey Dinowitz 11/7/06
82 - Co-op City, Throgs Neck, City Island, Locust Point, Edgewater Park, parts of Castle Hill, Westchester Square, Zerega Michael Benedetto 11/7/06
83 - Olinville, Williamsbridge, Wakefield, Edenwald, Eastchester, Fish Bay, Baychester Carl Heastie 11/7/06
84 - Highbridge, Melrose, Longwood, Mott Haven, Port Morris, Hunts Point Carmen Arroyo 11/7/06
85 - Bronx River, Harding Park, Clason Point, Hunts Point and Soundview Ruben Diaz 11/7/06
86 - Bronx Luis Diaz 11/7/06

Bronx State Senate Districts
Office Winner Date Posted
28 - South and West Bronx, East Harlem, Roosevelt Island, parts of North Yorkville, Upper Washington Heights Jose Serrano 11/7/06
31 - West Side of Manhattan, Northwest Bronx Eric Schneiderman 11/7/06
32 - Soundview, Castle Hill, Clasons Point, Hunts Point, Mott Haven, Melrose, Parkchester, Morrisania, Van Nest, West Farms, Bronx River Ruben Diaz 11/7/06
33 - Bronx Efrain Gonzalez 11/7/06
34 - Morris Park, Pelham Parkway, Throgsneck, City Island, Woodlawn, Norwood, Wakefield, Yonkers, Pelham, Pelham Manor, New Rochelle, Mount Vernon Jeffrey D. Klein 11/7/06
36 - Bronx Ruth Thompson 11/7/06

Brooklyn State Assembly Districts
Office Winner Date Posted
40 - East New York, Brownsville Diane Gordon 11/7/06
41 - Sheepshead Bay, Midwood, Flatlands, Canarsie, East Flatbush Helene Weinstein 11/7/06
42 - Flatbush, Midwood Rhoda Jacobs 11/7/06
43 - Crown Heights, Flatbush Karim Camara 11/7/06
44 - Park Slope, Flatbush, Kensington, Midwood, Windsor Terrace James Brennan 11/7/06
45 - Brighton Beach, Gerritsen Beach, Flatbush, Manhattan Beach, Midwood, Plum Beach, Sheepshead Bay Steven Cymbrowitz 11/7/06
46 - Bay Ridge, Brighton Beach, Coney Island, Dyker Heights, Marlboro, Sea Gate, high-rises of Brightwater, Luna Park, Trump Village, Warbasse Alec Brook-Krasny 11/7/06
47 - Bensonhurst, Gravesend, Bath Beach, Dyker Heights and Midwood William Colton 11/7/06
48 - Boro Park, Dyker Heights, Kensington, Flatbush Dov Hikind 11/7/06
49 - Dyker Heights, Bath Beach, Bensonhurst, Borough Park Peter J. Abbate 11/7/06
50 - Greenpoint, Williamsburg, Fort Greene, Downtown Brooklyn Joseph R. Lentol 11/7/06
51 - Sunset Park, Red Hook, Wyckoff, Gowanus, Windsor Terrace, South of Park Slope, Borough Park, Boerum Hill Felix W. Ortiz 11/7/06
52 - Brooklyn Heights, Cobble Hill, Boerum Hill, Carroll Gardens, Bay Ridge Joan L. Millman 11/7/06
53 - Bushwick, Ridgewood, Williamsburg Vito J. Lopez 11/7/06
54 - Williamsburg, Bushwick, Bedford, Stuyvesant, East New York, Cypress Hills, City Line Darryl Towns 11/7/06
55 - Oceanhill, Browsville, Bedford, Stuyvesant, Crown Heights, Bushwick William Boyland 11/7/06
56 - Tompkins Park North, Weeksville, Bedford-Stuyvesant Annette Robinson 11/7/06
57 - Fort Greene, Clinton Hill, Prospect Heights, Flatbush, parts of Park Slope, Bedford-Stuyvesant Hakeem Jeffries 11/7/06
58 - Flatbush, Brownsville, Canarsie Nick Perry 11/7/06
59 - Flatlands, Canarsie, Mill Island, Bergen Beach Alan Maisel 11/7/06

Brooklyn State Senate Districts
Office Winner Date Posted
17 - Bushwick, Cypress Hills, parts of Williamsburg, Greenpoint, Bedford- Stuyvesant, Brownsville, East New York Martin Malave Dilan 11/7/06
18 - Bedford-Stuyvesant, Clinton Hill, Boerum Hill, Fort Greene, Prospect Heights, Crown Heights, Red Hook, parts of Park Slope, Carroll Gardens Velmanette Montgomery 11/7/06
19 - Canarsie, East Flatbush, parts of Brownsville, Crown Heights, East New York John L. Sampson 11/7/06
20 - Brooklyn Eric Adams 11/7/06
21 - Bay Ridge, Dyker Heights, Bensonhurst, Borough Park Kevin Parker 11/7/06
22 - Bay Ridge, Dyker Heights, Bensonhurst, Bath Beach, southern Sunset Park, Boro Park, St. George, Stapleton, Rosebank, Dongan Hills, Grassmere, New Dorp, South Beach, Midland Beach, Arrochas, Thompkinsville, Clifton Martin Golden 11/7/06
23 - Bensonhurst, Borough Park, Seagate, Coney Island, Windsor Terrace, parts of Brighton Beach, Kensington, Flatbush, Sunset Park, Park Slope in Brooklyn. North Shore of Staten Island Diane Savino 11/7/06
25 - Williamsburg, Sunset Park, Navy Yard, Lower Manhattan Martin Connor 11/7/06
27 - Sheepshead Bay, Manhattan Beach, Marine Park, Mill Basin, Bergan Beach, Flatbush Carl Kruger 11/7/06

Manhattan State Assembly Districts
Office Winner Date Posted
64 - Lower East Side Sheldon Silver 11/7/06
65 - Upper East Side of Manhattan, Roosevelt Island Alexander Grannis 11/7/06
66 - Greenwich Village, SoHo, Tribeca, East Village Deborah Glick 11/7/06
67 - Upper West Side of Manhattan Linda Rosenthal 11/7/06
68 - Harlem Adam Clayton Powell 11/7/06
69 - Manhattan Valley, Morningside Heights Daniel O'Donnell 11/7/06
70 - Morningside Heights, Harlem, Hamilton Heights, Manhattanville Keith Wright 11/7/06
71 - West Harlem, Washington Heights Herman Farrell 11/7/06
72 - Washington Heights, Inwood, Marble Hill Adriano Espaillat 11/7/06
73 - East side of Manhattan Jonathan Bing 11/7/06
74 - East side of Manhattan Brian Kavanagh 11/7/06
75 - Chelsea, Clinton, Murray Hill, Midtown, Lincoln Center area in Manhattan Richard Gottfried 11/7/06

Manhattan State Senate Districts
Office Winner Date Posted
25 - Williamsburg, Sunset Park, Navy Yard, Lower Manhattan Martin Connor 11/7/06
26 - Murray Hill, Tutor City, Sutton Place, Yorkville Liz Krueger 11/7/06
28 - South and West Bronx, East Harlem, Roosevelt Island, parts of North Yorkville, Upper Washington Heights Jose Serrano 11/7/06
29 - Manhattan's West Side from 77th Street to Battery Park, sections of East Midtown, Lower East Side, Little Italy, Chinatown Thomas Duane 11/7/06
30 - Harlem, Upper West Side, Washington Heights Bill Perkins 11/7/06
31 - West Side of Manhattan, Northwest Bronx Eric Schneiderman 11/7/06

Queens State Assembly Districts
Office Winner Date Posted
22 - Queens Ellen Young 11/7/06
23 - Howard Beach, Ozone Park, Far Rockaway Audrey Pheffer 11/7/06
24 - New Hyde Park, Flushing , Fresh Meadows, Jamaica Estates, Little Neck, Bayside, Holliswood, Bellerose, Floral Park, Glen Oak, Douglaston Mark Weprin 11/7/06
25 - Flushing, Whitestone Rory Lancman 11/7/06
26 - East Flushing, Bayside, Douglaston, Little Neck, Whitestone, Malba, Bay Terrace, Floral Park Ann Margaret Carrozza 11/7/06
27 - Flushing, Queen Garden Hill, College Point, Briarwood, Auberndale, Hill Crest, Jamaica Estates Nettie Mayersohn 11/7/06
28 - Forest Hills, Rego Park, Middle Village, Glendale Andrew Hevesi 11/7/06
29 - Rosedale, Laurelton, Queens Village William Scarborough 11/7/06
30 - Maspeth, Woodside, Elmhurst, Jackson Heights, Sunnyside, Middle Village, Astoria Margaret Markey 11/7/06
31 - Far Rockaway, Rosedale, Laurelton, Springfield Gardens, South Ozone Park Michele Titus 11/7/06
32 - Jamaica Estates, South Jamaica Estates, Rochdale, Springfield Vivian Cook 11/7/06
33 - Cambria Heights, Queens Village, Howard, St. Alban, Bellerose, Cunnigham Heights Barbara Clark 11/7/06
34 - Jackson Heights, Elmhurst, Corona Ivan Lafayette 11/7/06
35 - East Elmhurst, Jackson Heights, Corona, Woodside Jeffrion Aubry 11/7/06
36 - Astoria, Old Astoria, Long Island City, Queensbridge, Ditmars, Ravenswood, Steinway Michael Gianaris 11/7/06
37 - Sunnyside, Ridgewood, Astoria, Woodside, Long Island City, Maspeth, Ravenswood, Blissville Catherine Nolan 11/7/06
38 - Woodhaven, Richmond Hill, Ozone Park, Glendale, Maspeth, Ridgewood, Middle Village Anthony Seminerio 11/7/06
39 - Jackson Heights, Corona Jose Peralta 11/7/06

Queens State Senate Districts
Office Winner Date Posted
10 - Queens Shirley Huntley 11/7/06
11 - Queens Village, Flushing, Bayside Whitestone, Douglaston, Little Neck, College Point, Bellerose, Hollace, Jamaica Estates, Floral Park, Glenn Oak, New Lead Park Frank Padavan 11/7/06
12 - Astoria, Long Island City, Sunnyside, Jackson Heights, Bayside, Flushing, Bay Terrace George Onorato 11/7/06
13 - Jackson Heights, Corona and parts of Elmhurst John Sabini 11/7/06
14 - St. Albans, Laurelton, Cambria Heights, Springfield Gardens, Rockaways Malcolm Smith 11/7/06
15 - Forest Hills Gardens, Glendale, Hamilton Beach, Howard Beach, Maspeth, Middle Village, Old Howard Beach, Ridgewood, Woodhaven, parts of Elmhurst, Forest Hills, Kew Gardens, Ozone Park, Rego Park, Richmond Hill, South Richmond Hill, South Ozone Park, Sunnyside, Woodside Serphin Maltese 11/7/06
16 - Flushing, Bay Terrace, Forest Hills, Rego Park Toby Ann Stavisky 11/7/06

Staten Island State Assembly Districts
Office Winner Date Posted
60 - Brooklyn: Bay Ridge, Fort Hamiliton. Staten Island: Eltingville, Great Kills, Richmond, Oakwood Beach, New Dorp Beach, Midland Beach, Fort Wadsworth, Dongan Hills, Emerson Hills, Grant City, Rosebank, Shore Acre, Grasmere, Arrochae Janele Hyer-Spencer 11/7/06
61 - Westerleigh, Mariners Harbor, Port Richmond, West New Brighton, Livingston, New Brighton, Randall Manor, St. George, Stapleton, Tompkinsville John Lavelle 11/7/06
62 - New Dorp, Oakwood, Great Kills, Eltingville, Annandale, Huguenot, Pleasant Plains, Prince's Bay, Cottonville, Roseville Vincent Ignizio 11/7/06
63 - Staten Island Michael Cusick 11/7/06

Staten Island State Senate Districts
Office Winner Date Posted
23 - Bensonhurst, Borough Park, Seagate, Coney Island, Windsor Terrace, parts of Brighton Beach, Kensington, Flatbush, Sunset Park, Park Slope in Brooklyn. North Shore of Staten Island Diane Savino 11/7/06
24 - Staten Island    

Judicial Races

Bronx - Civil Court
Office Winner Date Posted
Countywide Doris M. Gonzalez 11/8/06

Brooklyn - Civil Court
Office Winner Date Posted
Countywide Dena Douglas, Jacqueline D. Williams 11/8/06

Manhattan - Civil Court
Office Winner Date Posted
Countywide Jane Solomon 11/8/06
District 1 Paul Feinman 11/8/06
District 2 Margaret Chan 11/8/06
District 4 Eileen Rakower, Michael Stallman 11/8/06
District 7 Rita Mella, Shari Michels 11/8/06
District 9 Arthur Birnbaum, Lori Sattler 11/8/06

Queens - Civil Court
Office Winner Date Posted
District 1 Charles Lopresto 11/8/06
District 2 Leslie J. Purificacion 11/8/06

Staten Island - Civil Court
Office Winner Date Posted
Countywide Barbara I. Panepinto, Kim Dollard 11/8/06
District 2 Philip Straniere 11/8/06

State Supreme Court
Office Winner Date Posted
District 1 (Manhattan) Joan Lobis, Angela Mazzarelli 11/8/06
District 2 (Brooklyn, Staten Island) Jack Battaglia, William Mastro, Karen Rothenberg, David Schmidt, Delores Thomas 11/8/06
District 7 (Queens) Evelyn Braun, Richard Buchter, Steven Fisher, Darrell Gavrin, Kevin Kerrigan, Robert Kohm, Howard Lane 11/8/06
District 12 (Bronx) Luis Gonzalez, Howard Sherman 11/8/06

 

Contested Races


Guide to Party Abbreviations:

C = Conservative D = Democrat FDM = Freedom Party
I = Independence L = Liberal LBT = Libertarian
RVC = Rising Voices Coalition R = Republican WF = Working Families

(Incumbents in bold)

HOUSE OF REPRESENTATIVES

District 7 (Queens, Bronx)
Kevin Brawley (R,C)
Joseph Crowley (D,WF)
District 8 (Brooklyn, Manhattan)
Dennis E. Adornato (C)
Eleanor Friedman (R)
Jerrold L. Nadler (D, WF)
District 10 (Brooklyn)
Jonathan H. Anderson (R)
Ernest Johnson (C)
Edolphus Towns (D)
District 11(Brooklyn)
Marianna Blume (C)
Yvette D. Clark (D,WF)
Steven Finger (R,LBT)
Ollie M. McClean (FDM)
District 12 (Brooklyn, Manhattan, Queens)
Allan Romaguera (R,C)
Nydia M. Velazquez (D,WF)
District 13 (Brooklyn, Staten Island)
Vito Fossella (R,C,I)
Stephen A. Harrison (D,WF)
District 14 (Manhattan, Queens)
Danniel Maio (R)
Carolyn B. Maloney (D,WF,I)
District 15 (Bronx, Manhattan, Queens)
Edward Daniels (R)
Charles B. Rangel (D,WF)
District 16 (Bronx)
Ali Mohamed (R,C)
Jose E. Serrano (D,WF)
District 17 (Bronx)
Eliot L. Engel (D,WF)
Jim Faulkner (R,C,I)

STATE ASSEMBLY

District 22 (Queens)
Christopher M. Migliaccio (R,C)
Ellen Young (D,I)
District 23 (Queens)
Stuart W. Mirsky (R,C, I)
Audrey I. Pheffer (D,WF)
District 25 (Queens)
Morshed Alam (R)
Rory I. Lancman (D,WF)
District 27 (Queens)
Walter A. Lamp (C)
Nettie Mayersohn (D,I)
District 28 (Queens)
Andrew D. Hevesi (D,WF)
Dolores Maddis (R,C)
District 31 (Queens)
Michael Duvalle (I)
Michele R. Titus (D,WF)
District 40 (Brooklyn)
Diane Gordon (D)
Godfrey Jelks (R,C)
District 41(Brooklyn)
Jack Benton (R)
Johnathan Testaverde (C)
Helene E. Weinstein (D,WF)
District 42(Brooklyn)
Rhoda S. Jacobs (D)
Harriet Katz (R)
District 43(Brooklyn)
Karim Camara (D,WF)
Kenneth E. Cook (R,C)
District 44(Brooklyn)
James F. Brennan (D,WF)
Yvette Valazquez Bennett (R,C)
District 46 (Brooklyn)
Alec Brook-Krasny (D,WF)
Patricia B. Laudano (R,C)
District 47 (Brooklyn)
Phyllis Carbo (R,C)
William Colton (D,WF)
District 48 (Brooklyn)
Dov Hikind (D,R)
Herbert F. Ryan (C)
District 49 (Brooklyn)
Peter J. Abbate Jr. (D,WF)
Lucretia Regina-Potter (R,C)
District 50 (Brooklyn)
Joseph R. Lentol (D)
Richard Trainer (R,C)
District 51 (Brooklyn)
Washington G. Artus (R,C)
Felix W. Ortiz (D)
District 52 (Brooklyn)
Rosemarie Markgraf (R,C)
Joan L. Millman (D,WF)
District 53 (Brooklyn)
Ameriar Feliciano (R,C)
Vito J. Lopez (D,WF)
District 54 (Brooklyn)
Khorshed Chowdhury (R,C)
Darryl C. Towns (D,WF)
District 55 (Brooklyn)
William F. Boyland Jr. (D,WF)
Rose Laney (R)
District 57 (Brooklyn)
Hakeem Jeffries (D,WF)
Henry P. Weinstein (R,C)
District 58 (Brooklyn)
Robert Gaffney (C)
N. Nick Perry (D,WF)
District 59 (Brooklyn)
Alan N. Maisel (D)
Stephen Walters (C)
District 60 (Brooklyn, Staten Island)
D. Janele Hyer- Spencer (D,WF,I)
Anthony Xanthakis (R,C)
District 61(Staten Island)
John W. Lavelle (D,WF)
Rose Margarella (R)
District 63(Staten Island)
Michael J. Cusick (D,C,WF, I)
Victor A. Grossman (R)
District 64 (Manhattan)
Michael A. Imperiale (R,C)
Sheldon Silver (D,WF)
District 65 (Manhattan)
Michael Fandal (R)
Alexander B. Pete Grannis (D,WF)
District 67 (Manhattan)
Theodore Howard (R)
Linda B. Rosenthal (D,WF)
District 68 (Manhattan)
Adam Clayton Powell IV (D,WF)
Dean L. Velasco (R,C,I)
District 71 (Manhattan)
Glenda Allen (R)
Herman D. Farrell Jr. (D)
District 72
Francesca Castellanos (RVC)
Martin Chicon (R,I)
Adriano Espaillat (D)
District 73 (Manhattan)
Jonathan L. Bing (D,WF)
Robert Heim (R,I)
District 74 (Manhattan)
Sylvia M. Friedman (WF)
Brian P. Kavanagh (D)
Frank J. Scala ( R)
District 76 (Bronx)
Peter M. Rivera (D,WF)
Steven Stern (R,C)
District 77(Bronx)
Anthony Curry (C)
Aurelia Greene (D,WF)
Kathleen B. Larkins (R)
District 78 (Bronx)
Jose Rivera(D)
William J. Sullivan (R,C)
District 79 (Bronx)
Michael A. Benjamin (D)
Sharon L. Grady (R,C)
District 80 (Bronx)
Frank Olivo (R)
Naomi Rivera (D)
Joseph A. Thompson (C)
District 81 (Bronx)
Steve Bradian (C)
Jeffrey Dinowitz (D,WF)
District 82 (Bronx)
Michael R. Benedetto (D,WF)
Raymond Capone (R,C)
District 83 (Bronx)
Trevor Archer (GRE)
Willie Bowman (R,C)
Carl E. Heastie (D,WF)
District 84 (Bronx)
Harry Almodovar (C)
Carmen E. Arroyo (D)
David Rosado (R)
District 85 (Bronx)
Ruben Diaz Jr. (D)
William J. McDonagh (R,C)
District 86 (Bronx)
Luis M. Diaz (D)
Sham Ninah (R,C)

STATE SENATE

District 10 (Queens)
Jereline Hunter (R,C)
Shirley L. Huntley (D)
District 11(Queens)
Nora C. Marino (D,WF)
Frank Padavan (R,C,I)
District 15 (Queens)
Albert Baldeo (D)
Serphin R. Maltese (R,C,I)
District 17 (Brooklyn)
Martin Malave Dlan (D,WF)
Victor F. Guarino (R,C)
District 18 (Brooklyn)
Velmanette Montgomery (D,WF)
Viviana Vazquez-Hernandez (R,C)
District 19 (Brooklyn)
John L. Sampson (D,WF)
Mary J. Vicino (R)
District 20 (Brooklyn)
Eric Adams (D,WF)
James M. Gay (C)
District 21 (Brooklyn)
Salvatore Grupico (R,C)
Kevin S. Parker (D,WF)
District 25 (Brooklyn, Manhattan)
Martin Connor (D)
Ken Diamondstone (WF)
District 26 (Manhattan)
Liz Krueger (D. WF)
Philip Pidot (R, GRP)
District 27 (Brooklyn)
Carl Kruger (D)
Mildred R. Mahoney (C)
District 31 (Bronx, Manhattan)
Stylo A. Sapaskis (R)
Eric T. Schniederman (D,WF)
District 32 (Bronx)
Arlene Anderson (R,C)
Ruben Diaz Sr. (D)
District 33 (Bronx)
Efrain Gonzalez Jr. (D)
Ernest Kebreau (C)
District 34 (Bronx)
Jeffrey D. Klein (D,WF)
Joseph J. Savino (R,C,I)
District 36 (Bronx)
Curtis Brooks (R,C)
Ruth H. Thompson (D,WF)

 

 

 

2006 Primary Election Results


The following results are based on the unofficial vote tally as reported by the wire services and, as much as possible, directly from the New York City Board of Elections. The official count from the Board of Elections can take weeks to complete and will be posted as soon as they are available. The results below are subject to change as the official count is made public. The winning candidates will face opponents in the general election on November 7

U.S. Senate
Office Winners Date Posted
Seat 1 Election in 2010 -
Seat 2 Hillary Clinton (Dem); John Spencer (Rep) 9-12-06

U.S. Congress
Office Winner Date Posted
Dist 5 - Queens No Primary -
Dist 6 - Queens No Primary -
Dist 7 - Bronx No Primary  
Dist 8 - Manhattan No Primary -
Dist 9 - Queens No Primary -
Dist 10 - Brooklyn Ed Towns (Dem) 9-12-06
Dist 11 - Brooklyn Yvette Clarke (Dem) 9-12-06
Dist 12 - Brooklyn No Primary -
Dist 13- Staten Island Vito Fossella (Inp) 9-13-06
Dist 14 - Manhattan No Primary -
Dist 15 - Manhattan No Primary  
Dist 16 - Bronx No Primary -
Dist 17 - Bronx Eliot Engel (Dem) 9-12-06

Statewide Office
Office Winner Date Posted
Governor Eliot Spitzer (Dem) 9-12-04
Lieutenant Governor No Primary -
Comptroller No Primary  
Attorney General Andrew Cuomo (Dem) 9-12-06

Bronx State Assembly Districts
Office Winner Date Posted
76 - Fordham, West Farms, Parkchester, Castle Hill No Primary  
77 - Highbridge, Morrisania No Primary --
78 - Bronx Park South, Belmont, Fordham, Bedford Park, South Riverdale, Van Cortland Village, Marble Hill No Primary -
79 - Morrisania, Claremont, Crotona-Mapes, Longwood, Charlotte Gardens, Belmont Michael Benjamin (Dem) 9-12-06
80 - Pelham Parkway, Morris Park, Van Nest, Pelham Bay, Van Cortlandt Village, Norwood, Bedford Park Naomi Rivera (Dem) 9-12-06
81 - Riverdale, Kingsbridge, Kingsbridge Heights, Van Cortlandt Village, Marble Hill, Norwood, Woodlawn, Wakefield No Primary -
82 - Co-op City, Throgs Neck, City Island, Locust Point, Edgewater Park, parts of Castle Hill, Westchester Square, Zerega No Primary  
83 - Olinville, Williamsbridge, Wakefield, Edenwald, Eastchester, Fish Bay, Baychester No Primary -
84 - Highbridge, Melrose, Longwood, Mott Haven, Port Morris, Hunts Point No Primary  
85 - Bronx River, Harding Park, Clason Point, Hunts Point and Soundview No Primary  
86 - Bronx No Primary -

Bronx State Senate Districts
Office Winner Date Posted
28 - South and West Bronx, East Harlem, Roosevelt Island, parts of North Yorkville, Upper Washington Heights No Primary -
31 - West Side of Manhattan, Northwest Bronx No Primary -
32 - Soundview, Castle Hill, Clasons Point, Hunts Point, Mott Haven, Melrose, Parkchester, Morrisania, Van Nest, West Farms, Bronx River No Primary -
33 - Bronx No Primary -
34 - Morris Park, Pelham Parkway, Throgsneck, City Island, Woodlawn, Norwood, Wakefield, Yonkers, Pelham, Pelham Manor, New Rochelle, Mount Vernon No Primary -
36 - Bronx Ruth Thompson (Dem) 9-12-06

Brooklyn State Assembly Districts
Office Winner Date Posted
40 - East New York, Brownsville Diane Gordon (Dem) 9-12-06
41 - Sheepshead Bay, Midwood, Flatlands, Canarsie, East Flatbush No Primary -
42 - Flatbush, Midwood No Primary -
43 - Crown Heights, Flatbush Karim Camara 9-12-06
44 - Park Slope, Flatbush, Kensington, Midwood, Windsor Terrace No Primary -
45 - Brighton Beach, Gerritsen Beach, Flatbush, Manhattan Beach, Midwood, Plum Beach, Sheepshead Bay No Primary -
46 - Bay Ridge, Brighton Beach, Coney Island, Dyker Heights, Marlboro, Sea Gate, high-rises of Brightwater, Luna Park, Trump Village, Warbasse Alec Brook-Krasny 9-13-06
47 - Bensonhurst, Gravesend, Bath Beach, Dyker Heights and Midwood No Primary -
48 - Boro Park, Dyker Heights, Kensington, Flatbush No Primary -
49 - Dyker Heights, Bath Beach, Bensonhurst, Borough Park No Primary -
50 - Greenpoint, Williamsburg, Fort Greene, Downtown Brooklyn No Primary -
51 - Sunset Park, Red Hook, Wyckoff, Gowanus, Windsor Terrace, South of Park Slope, Borough Park, Boerum Hill No Primary -
52 - Brooklyn Heights, Cobble Hill, Boerum Hill, Carroll Gardens, Bay Ridge No Primary -
53 - Bushwick, Ridgewood, Williamsburg No Primary -
54 - Williamsburg, Bushwick, Bedford, Stuyvesant, East New York, Cypress Hills, City Line No Primary  
55 - Oceanhill, Browsville, Bedford, Stuyvesant, Crown Heights, Bushwick No Primary --
56 - Tompkins Park North, Weeksville, Bedford-Stuyvesant Annette Robinson (Dem) 9-12-06
57 - Fort Greene, Clinton Hill, Prospect Heights, Flatbush, parts of Park Slope, Bedford-Stuyvesant Hakeem Jeffries (Dem) 9-12-06
58 - Flatbush, Brownsville, Canarsie No Primary -
59 - Flatlands, Canarsie, Mill Island, Bergen Beach Alan Maisel (Dem)  

Brooklyn State Senate Districts
Office Winner Date Posted
17 - Bushwick, Cypress Hills, parts of Williamsburg, Greenpoint, Bedford- Stuyvesant, Brownsville, East New York No Primary  
18 - Bedford-Stuyvesant, Clinton Hill, Boerum Hill, Fort Greene, Prospect Heights, Crown Heights, Red Hook, parts of Park Slope, Carroll Gardens Velmanette Montgomery (Dem) 9-12-06
19 - Canarsie, East Flatbush, parts of Brownsville, Crown Heights, East New York No Primary -
20 - Brooklyn Eric Adams (Dem) 9-12-06
21 - Bay Ridge, Dyker Heights, Bensonhurst, Borough Park Kevin Parker (Dem) 9-12-06
22 - Bay Ridge, Dyker Heights, Bensonhurst, Bath Beach, southern Sunset Park, Boro Park, St. George, Stapleton, Rosebank, Dongan Hills, Grassmere, New Dorp, South Beach, Midland Beach, Arrochas, Thompkinsville, Clifton No Primary -
23 - Bensonhurst, Borough Park, Seagate, Coney Island, Windsor Terrace, parts of Brighton Beach, Kensington, Flatbush, Sunset Park, Park Slope in Brooklyn. North Shore of Staten Island No Primary -
25 - Williamsburg, Sunset Park, Navy Yard, Lower Manhattan Martin Connor (Dem) 9-12-06
27 - Sheepshead Bay, Manhattan Beach, Marine Park, Mill Basin, Bergan Beach, Flatbush No Primary -

Manhattan State Assembly Districts
Office Winner Date Posted
64 - Lower East Side No Primary -
65 - Upper East Side of Manhattan, Roosevelt Island No Primary -
66 - Greenwich Village, SoHo, Tribeca, East Village No Primary -
67 - Upper West Side of Manhattan No Primary -
68 - Harlem Adam Clayton Powell IV (Dem) 9-12-06
69 - Manhattan Valley, Morningside Heights Daniel O'Donnell (Dem) 9-12-06
70 - Morningside Heights, Harlem, Hamilton Heights, Manhattanville No Primary -
71 - West Harlem, Washington Heights No Primary -
72 - Washington Heights, Inwood, Marble Hill Adriano Espaillat (Dem) 9-12-06
73 - East side of Manhattan No Primary -
74 - East side of Manhattan Brian P. Kavanagh (Dem) 9-13-06
75 - Chelsea, Clinton, Murray Hill, Midtown, Lincoln Center area in Manhattan No Primary -

Manhattan State Senate Districts
Office Winner Date Posted
25 - Williamsburg, Sunset Park, Navy Yard, Lower Manhattan Martin Connor (Dem) 9-12-06
26 - Murray Hill, Tutor City, Sutton Place, Yorkville No Primary -
28 - South and West Bronx, East Harlem, Roosevelt Island, parts of North Yorkville, Upper Washington Heights No Primary -
29 - Manhattan's West Side from 77th Street to Battery Park, sections of East Midtown, Lower East Side, Little Italy, Chinatown No Primary -
30 - Harlem, Upper West Side, Washington Heights No Primary -
31 - West Side of Manhattan, Northwest Bronx No Primary -

Queens State Assembly Districts
Office Winner Date Posted
22 - Queens Ellen Young (Dem) 9-13-06
23 - Howard Beach, Ozone Park, Far Rockaway No Primary -
24 - New Hyde Park, Flushing , Fresh Meadows, Jamaica Estates, Little Neck, Bayside, Holliswood, Bellerose, Floral Park, Glen Oak, Douglaston No Primary -
25 - Flushing, Whitestone Rory Lancman (Dem) 9-12-06
26 - East Flushing, Bayside, Douglaston, Little Neck, Whitestone, Malba, Bay Terrace, Floral Park No Primary -
27 - Flushing, Queen Garden Hill, College Point, Briarwood, Auberndale, Hill Crest, Jamaica Estates No Primary -
28 - Forest Hills, Rego Park, Middle Village, Glendale Dolores Maddis (Rep) -
29 - Rosedale, Laurelton, Queens Village No Primary -
30 - Maspeth, Woodside, Elmhurst, Jackson Heights, Sunnyside, Middle Village, Astoria No Primary -
31 - Far Rockaway, Rosedale, Laurelton, Springfield Gardens, South Ozone Park No Primary -
32 - Jamaica Estates, South Jamaica Estates, Rochdale, Springfield No Primary -
33 - Cambria Heights, Queens Village, Howard, St. Alban, Bellerose, Cunnigham Heights No Primary -
34 - Jackson Heights, Elmhurst, Corona No Primary -
35 - East Elmhurst, Jackson Heights, Corona, Woodside No Primary -
36 - Astoria, Old Astoria, Long Island City, Queensbridge, Ditmars, Ravenswood, Steinway No Primary -
37 - Sunnyside, Ridgewood, Astoria, Woodside, Long Island City, Maspeth, Ravenswood, Blissville No Primary -
38 - Woodhaven, Richmond Hill, Ozone Park, Glendale, Maspeth, Ridgewood, Middle Village No Primary -
39 - Jackson Heights, Corona Jose Peralta (Dem) 9-12-06

Queens State Senate Districts
Office Winner Date Posted
10 - Queens Shirley Huntley (Dem) 9/13/06
11 - Queens Village, Flushing, Bayside Whitestone, Douglaston, Little Neck, College Point, Bellerose, Hollace, Jamaica Estates, Floral Park, Glenn Oak, New Lead Park No Primary -
12 - Astoria, Long Island City, Sunnyside, Jackson Heights, Bayside, Flushing, Bay Terrace No Primary -
13 - Jackson Heights, Corona and parts of Elmhurst John Sabini 9-13-06
14 - St. Albans, Laurelton, Cambria Heights, Springfield Gardens, Rockaways No Primary -
15 - Forest Hills Gardens, Glendale, Hamilton Beach, Howard Beach, Maspeth, Middle Village, Old Howard Beach, Ridgewood, Woodhaven, parts of Elmhurst, Forest Hills, Kew Gardens, Ozone Park, Rego Park, Richmond Hill, South Richmond Hill, South Ozone Park, Sunnyside, Woodside No Primary -
16 - Flushing, Bay Terrace, Forest Hills, Rego Park No Primary -

Staten Island State Assembly Districts
Office Winner Date Posted
60 - Brooklyn: Bay Ridge, Fort Hamiliton. Staten Island: Eltingville, Great Kills, Richmond, Oakwood Beach, New Dorp Beach, Midland Beach, Fort Wadsworth, Dongan Hills, Emerson Hills, Grant City, Rosebank, Shore Acre, Grasmere, Arrochae Anthony Xanthakis (Rep) 9-12-06
61 - Westerleigh, Mariners Harbor, Port Richmond, West New Brighton, Livingston, New Brighton, Randall Manor, St. George, Stapleton, Tompkinsville No Primary  
62 - New Dorp, Oakwood, Great Kills, Eltingville, Annandale, Huguenot, Pleasant Plains, Prince's Bay, Cottonville, Roseville No Primary -
63 - Staten Island No Primary -

Staten Island State Senate Districts
Office Winner Date Posted
23 - Bensonhurst, Borough Park, Seagate, Coney Island, Windsor Terrace, parts of Brighton Beach, Kensington, Flatbush, Sunset Park, Park Slope in Brooklyn. North Shore of Staten Island No Primary -
24 - Staten Island Anthony Lanza (Rep) 9-12-06

Judicial Races

Surrogate Court
No Primary

Bronx - Civil Court
Office Winner Date Posted
  No Primary  

Brooklyn - Civil Court
Office Winner Date Posted
County 1 Jacqueline D. Williams (Dem)  
County 2 Dena Douglas (Dem)  

Manhattan - Civil Court
Office Winner Date Posted
District 2 Margaret A. Chan (Dem) 9-13-06
District 7 Rita Mella (Dem) 9-13-06

Queens - Civil Court
Office Winner Date Posted
  No Primary  

Staten Island - Civil Court
Office Winner Date Posted
Countywide Kim Dollard (Inp) -

For more results, go to our list of winners in Little Races -- for Democratic district leaders, state committee men and women, delegates and alternative delegates to the judicial convention.  



Print Friendly and PDF

Editor's Choice


Gotham Gazette: ‘I Actually Have to Negotiate a Budget’: Corey Johnson and the Challenge of Running for Mayor as City Council Speaker
‘I Actually Have to Negotiate a Budget’: Corey Johnson and the Challenge of Running for Mayor as City Council Speaker
Gotham Gazette: Black Business Owners Hang On Through Covid Crisis as Black Lives Matter Movement Surges Black Business Owners Hang On Through Covid Crisis as Black Lives Matter Movement Surges Gotham Gazette: How 2021 Mayoral Candidates Have Responded to the Coronavirus Fallout and Cries for Police Reform How 2021 Mayoral Candidates Have Responded to the Coronavirus Fallout and Cries for Police Reform Gotham Gazette: The Max & Murphy Podcast The Max & Murphy Podcast